Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Daň z prodeje nemovitosti

V souvislosti s prodejem nemovitostí platí v českých zákonech několik majetkových daní – v tom článku se podrobněji podíváme na to, jak je to s platbou daně z prodeje nemovitosti, kolik činí její sazba a kdo je od jejího placení osvobozený. 

Sazba daně z prodeje nemovitosti 

Vzhledem k tomu, že tato daň patří pod daně z příjmů, je i její sazba shodná – v současné době tedy dělá přesně 15 %. Podrobné vysvětlení najdete v zákonu o daních příjmu, přesněji v paragrafu 10. Základem daně je vždy příjem z prodeje (tedy částka, kterou jste za prodej dostali), který je ale ponížený o prokazatelně vynaložené výdaje na jeho dosažení. Pokud by byly tyto výdaje vyšší než příjem, tak se k tomuto rozdílu nijak nepřihlíží. Jedná-li se o dar nebo dědictví, bere se jako výdaj cena dle speciálního právního předpisu o oceňování majetku.

Pokud tedy např. koupíte dům za 1 000 000 Kč a po třech letech ho prodáte za 1 500 000 Kč, bude se daň vyměřovat z částky 500 000 Kč. Pokud byste ho prodali po více než pěti letech, daň platit nemusíte (viz níže).

Přiznání k dani z prodeje nemovitosti 

Na daň z prodeje nemovitosti není vždy nutné podávat speciální samostatné přiznání – vzhledem k tomu, že se tento příjem musí zahrnout mezi ostatní, musíte jej uvést v rámci přiznání daně z příjmů fyzických osob. Pokud tedy toto přiznání podáváte, přidáte do něj i informace o prodeji nemovitosti. To se týká zejména podnikatelů, naopak např. zaměstnanci, za které platí daně zaměstnavatel, si musejí za tímto účelem podat samostatné daňové přiznání. Daň se ale zdaleka nevztahuje na všechny – je zde hned několik docela podstatných výjimek, takže mnoho lidí prodej nemovitosti danit vůbec nemusí.

Kdy jste osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti?

V současné době jsou podle platného zákona o daních z příjmů (pokud byste si ho chtěli prostudovat celý, jedná se o zákon č. 586/1992 Sb. a konkrétně paragrafy 4 a 10) osvobozeni lidé, kteří: 

 • v dané nemovitosti bydleli minimálně dva roky před jejím prodejem (nemusí se přitom jednat o trvalé bydliště, uvedené v občanském průkazu)
 • byli vlastníky této nemovitosti alespoň pět let 
 • využijí peníze z prodeje na uspokojení vlastní bytové potřeby (peníze ale na tento účel musejí použít do 365 dní od přijetí peněz nebo v předchozím roce, zároveň jsou povinni tento příjem nahlásit na příslušném finančním úřadě) 
 • u nichž se jedná o dědictví (v tomto případě musí časový test splnit zůstavitel) – vztahuje se pouze na nemovitosti v osobním vlastnictví 
 • převádějí členská práva nebo majetkový podíl u družstevních bytů (opět ale platí časová podmínka – aby mohlo dojít k osvobození od daně, doba mezi nabytím a převodem musí být nejméně 5 let)

Daň z příjmu u ztrátového prodeje nemovitosti

Někdy se může stát, že prodáte nemovitost, ale částka, kterou za ni dostanete bude nižší než ta, za kterou jste objekt koupili. I když se ale jedná o ztrátový prodej nemovitosti, je vždy nutné tuto transakci zahrnout do daňového přiznání. Ztráta z takového prodeje nesnižuje celkový roční základ daně, dílčí základ daně je pak upraven podle paragrafu 10 (výdaje se mohou uplatnit pouze do výše příjmů).

Bydliště vs. trvalý pobyt

V předchozím odstavci jsme se zmínili o osvobození u lidí, jenž v prodávané nemovitosti bydleli alespoň po dobou dvou let před prodejem. Zde je důležité, že v ní po tuto dobu měli bydliště. Tady je ovšem důležití vyjasnit si pojem bydliště a trvalé bydliště, v čemž je určitý rozdíl. Zatímco jako trvalé bydliště je míněna adresa, kterou máte uvedenou ve vašem občanském průkaze – a může se klidně jednat o místo, kde reálně vůbec nebydlíte, jako bydliště je míněno místo, kde se skutečně zdržujete, kde opravdu prokazatelně bydlíte. 

Formuláře pro vyplnění daňového přiznání k dani z prodeje nemovitosti

Tak jako u ostatních daní, i v tomto případě si vše potřebné můžete snadno najít a stáhnout přímo z internetu a ušetřit si tak čas. Není tak nutné zdržovat se návštěvou úřadu, ale vše si lze zařídit pěkně z pohodlí vašeho domova nebo třeba kanceláře. Některé formuláře jsou k dispozici např. na tomto odkazu a to v různých formátech – PDF, interaktivní PDF nebo Excel. 

Další daně, jež souvisejí s nemovitostmi 

Kromě daně z příjmu s prodejem nemovitostí souvisejí také některé další daně: 

 • daň z nemovitosti (je složená ze dvou částí, tvoří ji daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek)
 • daň z nabytí nemovitých věcí (původně se nazývala daň z převodu nemovitosti, zatímco dříve ji musel platit prodávající, nově ji musí platit kupující, její výše jsou 4 % z kupní ceny) 
 • dědická daň (ke 31.12.2013 byla zrušena, dědictví je od daně z příjmů osvobozeno) 

Pokud si s daněmi nevíte rady, obraťte se na specialisty

Vyznat se ve v daních a různých formulářích není žádná legrace a tak je pro mnoho lidí lepší poradit se s odborníky. Pokud si samo nejste úplně jistí, jaké povinnosti se na vás s prodejem nemovitosti vztahují, rozhodně doporučujeme poradit se s někým zkušeným, případně oslovit třeba daňové poradce, kteří vám určitě poskytnou ty nejlepší rady. Nejdříve si ale určitě projděte různé webové finanční portály, kde byste měli najít odpovědi na drtivou většinou vašich otázek. 

V případě nezaplacení nebo jen pozdní úhrady daně vám totiž mohou hrozit pokuty, jež mohou často citelně zasáhnout do vašeho rozpočtu – zbytečně tak neriskujte a raději vše proberte s někým důvěryhodným, kdo vám skutečně dokáže pomoci. 

Zdroje:

 • https://radce.fermakleri.cz/post/dan-z-prodeje-nemovitosti-2017
 • lucietumova.cz/kdy-platim-dan-z-prijmu-pri-prodeji-nemovitosti/
 • https://www.finance.cz/zpravy/finance/29110-budete-platit-dan-z-prijmu-z-prodeje-nemovitosti/
 • https://www.finance.cz/dane-a-mzda/danove-formulare/dan-z-prijmu-fo/
 • https://www.penize.cz/kalkulacky/dedicka-dan
 • https://dumfinanci.cz/clanky/5438-prodej-zdedene-nemovitosti/
 • https://dumfinanci.cz/clanky/5440-jak-se-pocita-dan-z-prijmu-z-prodeje-nemovitosti/
 • realitnikonzultace.cz/dan-z-prijmu-pri-prodeji-nemovitosti/
 • https://pixabay.com/cs/realitn%C3%AD-kanceláře-nemovitosti-3182376/

Komentáře jsou uzavřeny.